Autor: AJS
V našem archivu článku je k nalezení už pěkná řádka článku, kde se detailněji rozepisujeme o konkrétních lokalitách. Pro lepší přehled, jsme připravili seznam 12 středisek po celém světě, které podle nás stojí za to alespoň jednou v životě navštívit. Ne nebojte, následující přehled není sebrán někde z internetu či barevných prospektů. Tipy na střediska jsou kolektivní prací naší redakce vycházející z čisté praxe a zkušenosti. Takže jdeme na to. LAVINY.CZ TOP 12 resorts!
Sainte Foy – Francie
Davy turistů toto středisko v údolí Val d’Isere nepovšimnutě míjejí při své cestě autokarem do středisek jako je Tignes nebo Les Arcs. Nenajdete zde stovky vleků a lanovek, všeho všudy jsou tu jen tři, ale freeridové lokality jako nikde ve Francii za 20 Euro na den!
St. Anton am Arlberg – Rakousko
Evropská Aljaška u našich sousedů je bezesporu nejlepším freeridovým místem v Rakousku. Oblast Arlberg zahrnuje kromě St. Antonu ještě další čtyři střediska a díky sněhové kapse zaručuje stále čerstvý přísun prašanu. Poměrně vysoké ceny kompenzuje skvělá dostupnost terénů z většiny lanovek. Více ..
Andermatt – Švýcarsko
Náročné středisko především kvůli nebezpečí ledovcových trhlin a nejistému ledovcovému podloží leží v centrálním Švýcarsku. Kromě dobré čokolády zde najdete díky severní orientaci kvalitní prašan až od dubna. Tam, kde se koná Backcountry Camp! Více …
Courmayeur – Itálie
Italská strana Mont Blancu poskytuje útočiště před Anglickými důchodci okupující především Francouzkou stranu a Chamonix. Kromě lavin zde musíte dávat pozor na ledovcové trhliny do kterých každou chvíli někdo spadne, ale zase je to jediné středisko v Evropě kde můžete ke svým radovánkám využívat letecké přepravy. Více …
Narvik – Norsko
Přímo z města vede lanovka do nejlepší backountry v Norsku a v celé Skandinávii. Vyplatí se mít auto a kromě vleků šlapat a sjíždět hory kam jen oko dohlédne. Hory kolem Narviku mají co do nadmořské výšky sice jenom 1000 metrů prakticky představuje samotné převýšení. Jízda dolů k moři je nádherná. Menší množství sněhu vynahrazují nepřekonatelné výhledy na mořské fjordy.
Riksgränsen – Švédsko
Malé středisko, spousty možností pro freeride. V naprosté divočině tundry za polárním kruhem můžete jezdit od konce února až do pozdního jara. V květnu a červnu pak téměř nonstop 24 hodin denně pod půlnočním sluncem. Vleky jsou pak puštěny v určitých hodinách.
Mt. Baker – USA
,,Powder mountain” jak se tomuto středisku právem přezdívá, (v sezóně 1998 – 1999 zde nasněžilo 28,5 metrů!), by měl navštívit opravdu každý kdo miluje backcountry. Baker leží těsně u hranic s Kanadou uprostřed North Cascades Mountains. V době uzávěrky tohoto čísla hlásí Baker 2 metry sněhu, sezóna vypukla, jako obvykle ve velkém stylu. Sečteno a podtrženo za 29 dolarů na den. Více …
Whistler-Blackcomb – Kanada
Středisko ležící v Britské Columbii bude v roce 2010 hostit zimní olympiské hry. Co se stane s tímhle krásným střediskem těžko říct. Rozhodně se tam zajeďte podívat ještě před jejich konáním. Z Mt. Baker je to jen 4 hodiny přes Vancouver. Vůbec ten severozápad US a jižní BC je zajímavý kout bohatý na sníh. Více …
Wanaka – Nový Zéland
Až skončí na severní polokouly zima můžete vyrazit na jižní a začít znovu. Wanaka je jedno z nejlepších Novozélandských střediskek, ta krajina, ale vždyť to znáte z pána prstenů a hlavně kde jinde při freeridu potkáte papouška. Více …
Bansko – Bulharsko
Balkán je balkán, možná se to projeví na službách, ale kvůli tomu se přece na hory nejezdí. Čekají tu na vás stovky neobjevených lokalit a to vše za východní ceny. Spoléhejte se jen na své kamarády, u místních záchranářů mnoho pochopení nejspíš nenajdete.
Vrátná dolina – Slovensko
Slovensko není jen zprofanovaný Chopok. Možná nejlepší freeridy na Slovensku objevíte v pohoří Malá Fatra. Mezi největší lahůdky bezesporu patří bukové lesy přinášející nečekaná dobrodružství.
Za 5 hodin z Prahy jste tam, ale určitě nepodceňujte nebezpečí i malá Fatra může být velmi zrádná. Více …
Valdez – Alaska
Alaska je pro mnohé snem. Mějte ho, my ho máme také. Více …