Jak jsme se letos znovu vydali na Kripp

21.4.2009
admin

Autor: Libor Veselý

Naše parta vyráží tento rok na Krip v druhé půli března, kdy hlásí sněhovou pokrývku do výše 450cm. Předpověď je místy oblačno, občas slunce, což vypadá jako příznivá vyhlídka. Předpověď je ale jenom předpověď a rosnička vždy tak vysoko na žebřík nedoleze.. a nás čeká mlíko.

První jízdu si dáváme popaměti. Je bílá tma a v horní pasáži není vidět ani od tyče k tyči. Z vršku dolů vede jediná 11km dlouhá sjezdovka, zbytek je volný terén. Pokud dorazíte hned po sněhové nadílce, což byl náš případ, spouštíte se hned za stanicí horní lanovky vlevo do hlavního kaňónu. Když se držíte v jeho levé časti, a kopírujete masiv hory, sjíždíte krásným údolím téměř bez stromů, sem tam nějaký ten polštář nebo menší skalka k dropnutí. Když se pustíte víc doprava, čeká vás členitější lesnatý terén. Je lepší si ho trochu okouknout, protože občas překvapí vyšší skalka. Jinak krásný strmý pasáže. Dole natrefíte na cedulky s nápisem EXIT, který vás bezpečně vyvedou zpět na sjezdovku. Když se jich nedržíte, vaše jízda končí na hodně vysoké skále, pak už jen po svejch zpátky…  U poslední cedule EXIT, která vás navádí do lesa, se dá jet ještě dolů. Je tam teda trochu krkolomnější úsek, kde je dobrý si vypomoct zavěšeným lanem, ale čeká vás bonus v podobě mnoha dalších pillows. A už jen na závěr traverz po sjezdovce a hurá znovu nahoru. Počasí nám přeje a přes noc připadne dalších 20. Snad aby bylo jen trochu líp vidět. Na ježdění to de, ale fotit se zas nedá.

 

 

Další varianta jak se vydat dolů, je zahájit jízdu po sjezdovce, a záhy z ní uhnout vpravo kolem skal. Volný terén je opět super. Není tak dlouhý jako druhá strana, ale pokud se držíte stále u skal vpravo, je na závěr korunován nádherným obřím ledopádem. Sněhu je letos tolik, že místa kde nás normálně čekaly dropy, sjíždíme po návějích. V plošších pasážích beznadějně zapadáme a musíme šlapat. Další noc připadne ještě 30. Báájo. Terény, které by rozhodně neměly zůstat opomenuty, jsou schovány za hřebínkem. Od horní stanice lanovky sjezd vlevo po modré a pak šlapání 10-15min, které vás přivede k malé boudě. Když se od ní vydáte vlevo, sjedete zpět do hlavního kuloáru, cesta vpravo vás vede přes hory a doly, pláněmi a lesy bez traversů a sjezdovek až do mezistanice. Sněhová peřina je tady tak panenská, že jenom vískáme radostí. Jen ta viditelnost opět nepřeje zachycení okem fotografa. Proto musíme jako dokumentaci využít starší fotomateriál a snímky spřáteleného a velezkušeného mistra čoček Karlose(Díky!). Týden po našem odjezdu Krippenstein hlásí 500cm sněhové pokrývky a stále sněží. Ale to už je jiná pohádka..

  

Hlavu můžete složit v českém penzionu Schober ve vesnici Obertraun, která je hned pod kopcem. Penzion je vedle obchodu Spar na hlavní silnici. Pro příznivce tuleních pásů je Krippenstein skvělým výchozím bodem na jedno i vícedenní pochody. Hlavu lze složit v horských chatách Simonyhutte nebo Adamekhutte a užít si vydatných sjezdů skoro až k jezeru do Hallstattu. Viel spas!

 

  • Oficiální web střediska: www.krippenstein.at
  • Vzdálenost z Prahy – 400km; z Brna – 470km
  • Kvalita a množství sněhu: nadprůměr

Komentáře

komentářů

Komentáře

komentářů